BUGÜN

Excel BUGÜN fonksiyonu

Özet

Excel BUGÜN fonksiyonu, bir çalışma sayfası değiştirildiğinde veya açıldığında sürekli olarak güncellenen geçerli tarihi döndürür. BUGÜN fonksiyonu hiçbir parametre almaz. Herhangi bir standart tarih biçimini kullanarak BUGÜN fonksiyonu tarafından döndürülen değeri biçimlendirebilirsiniz. Geçerli tarih ve saate ihtiyacınız varsa, ŞİMDİ fonksiyonunu kullanın.

Amaç

Geçerli tarihi al

Geri Dönüş Değeri

Geçerli bir Excel tarihi

Söz Dizimi

=BUGÜN()

Kullanım Notları

BUGÜN fonksiyonu, herhangi bir parametre almaz ve çalışma sayfası değiştirildiğinde veya açıldığında güncellenen geçerli tarihi döndürür. F9’u, değeri yeniden hesaplamak ve güncellemek için de kullanabilirsiniz.

  • Eğer tarihin değişmesini istemiyorsanız CTRL + SHIFT + ; kısayolunu kullanarak hücreye tarih yazdırabilirsiniz. Bu sayede hücredeki tarihiniz statik bir değer olacak ve herhangi bir hesaplama işleminde değişmeyecektir.
  • Geçerli tarih ve saate ihtiyacınız varsa, ŞİMDİ fonksiyonunu kullanın.
Örnekler

=BUGÜN() // Bugünün tarihi
=BUGÜN()-7 // Bir hafta önce
=BUGÜN()+7 // Bir hafta sonra

Sonucu Biçimlendirme

BUGÜN fonksiyonunun sonucu geçerli bir Excel tarihini temsil eden seri numarasıdır. Herhangi bir standart tarih biçimini kullanarak BUGÜN fonksiyonu tarafından döndürülen değeri biçimlendirebilir veya geçerli tarihi içeren bir metin mesajı oluşturmak için METNEÇEVİR fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir